13. maja 2025

Tehnokrat

Moč tehnologije.

Gradnja pravih mostov med kripto in realnim svetom

5 min read

Mastercard odpira vrata stabilnim kriptovalutam: celovita rešitev od digitalne denarnice do blagajne.

Plačevanje s kriptovalutami? Ste zastrigli z ušesi? Nekoč eksotična novost za tehnološke zanesenjake, danes postaja vse bolj realna alternativa tradicionalnim plačilnim sredstvom. Kriptovalute – od Bitcoina do stabilnih kovancev, kot je USDC – počasi, a vztrajno prodirajo v vsakdanje finančne tokove. A zakaj bi nekdo danes plačeval kavo, letalsko karto ali naročnino na storitev z digitalnim kovancem? Odgovor ni ideološki, temveč praktičen.

Plačila s kriptovalutami niso odvisna od delovnega časa bank ali mednarodnih posrednikov. Ko pošljete kripto transakcijo, gre ta neposredno do prejemnika – 24/7, kjerkoli na svetu, brez zamud, vikend čakalnih vrst ali prazničnih izpadov. Za globalne (in digitalne) nomade, spletne freelancerje, digitalne agencije in e-trgovce to pomeni revolucijo. Želite primer? Spletni oblikovalec iz Spodnje Kungote prejme plačilo od naročnika v ZDA v nekaj sekundah, brez posrednikov in valutnih izgub.

Plačevanje s kriptokovanci obljublja tudi znatno nižje provizije od teh, ki smo jih vajeni v klasičnih sistemih. Tradicionalna plačila, zlasti mednarodna, so pogosto obremenjena z visokimi provizijami – tako skritimi kot neposrednimi. Kriptovalute, predvsem tiste z nizkimi omrežnimi stroški (npr. Litecoin, USDT na Tron omrežju, Solana), omogočajo transakcije po ceni nekaj centov ali celo manj – ne glede na znesek. To pa v praksi pomeni več denarja za trgovce in uporabnike, manj izgubljenega pri menjavi valut ali obdelavi plačil.

Ko udari Mastercard

Za eno najboljših novic iz sveta kriptovalut je pred kratkim poskrbel velikan iz sveta tradicionalnih plačil. Mastercard je namreč predstavil novo globalno rešitev, ki omogoča celovito obdelavo transakcij s stabilnimi kriptovalutami (t. i. stabilnimi kovanci) – od digitalnih denarnic do končnih plačil pri trgovcih. S tem Mastercard utrjuje svojo vlogo vodilnega inovatorja na področju digitalnih plačil in omogoča uporabnikom ter podjetjem enostavno uporabo stabilnih kriptovalut v vsakdanjih finančnih transakcijah. In je po desni prehitel najrazličnejše banke, ki se rade okličejo za napredne, in celo fintech podjetja.

»Ko gre za tehnologije veriženja blokov in digitalno premoženje, so prednosti za rešitve, ki so uporabne v vsakdanjem življenju, jasne,« je dejal Jorn Lambert, glavni produktni direktor v družbi Mastercard, in nadaljeval: »Da bi izkoristili njihov potencial, moramo trgovcem omogočiti, da čim lažje sprejemajo plačila v stabilnih kriptokovancih, potrošnikom pa, da jih uporabljajo. Verjamemo v potencial takšnih kriptokovancev za racionalizacijo plačil in trgovanja v celotni vrednostni verigi. S tem uporabnikom in podjetjem omogočamo svobodo, ki si jo želijo, z zagotavljanjem izbire, ki si jo zaslužijo.«

Kaj prinaša nova rešitev?

Mastercard je vzpostavil nekakšen 360-stopinjski pristop rabe kriptokovancev in most do klasičnih plačilnih mehanizmov in omrežij, ki vključuje:

  • Omogočanje digitalnih denarnic, izdajo kartic in sprejemanje plačil: Sodelovanje z vodilnimi kripto platformami, kot so MetaMask, Kraken, Gemini, Bybit, Crypto.com, Binance, Monavate in Bleap, zdaj omogoča uporabnikom uporabo stabilnih kriptovalut prek tradicionalnih Mastercard kartic na več kot 150 milijonih prodajnih mest po svetu. Poleg tega lahko uporabniki prenesejo stabilne kriptovalute na svoje bančne račune prek storitve Mastercard Move.
  • Partnerstvo z borzo OKX: Skupaj z borzo/menjalnico OKX je Mastercard predstavil kartico OKX Card, ki omogoča enostaven dostop do sredstev v stabilnih kriptovalutah. To partnerstvo odpira nove možnosti za vključevanje uporabnikov v digitalna sredstva in povezovanje z njihovimi interesi.
  • Poravnava plačil za trgovce: V sodelovanju z Nuvei in Circle pa Mastercard omogoča trgovcem prejemanje plačil v stabilnih kriptovalutah, kot je USDC, ne glede na način plačila, ki ga izbere potrošnik. Sodelovanje s podjetjem Paxos dodatno širi to funkcionalnost na stabilne kriptovalute, ki jih izdaja Paxos.
  • Čezmejna nakazila: Stabilne kriptovalute omogočajo hitra in stroškovno učinkovita čezmejna nakazila. Mastercard Crypto Credential omogoča uporabnikom kripto borz in menjalnic pošiljanje in prejemanje digitalnih sredstev prek enostavnih in zaupanja vrednih uporabniških imen, kar povečuje varnost in preglednost transakcij.
  • Učinkovitejša plačila in trgovinske aplikacije: Rešitev Mastercard Multi-Token Network (MTN) omogoča takojšnja plačila in unovčenja kriptosredstev, kar partnerjem, kot je Ondo Finance, omogoča uporabo tokeniziranih sredstev na verigi blokov. Povezava s finančnima velikanoma JPMorgan Chase in Standard Chartered pa dodatno krepi povezavo med depozitnimi računi in novimi primeri uporabe digitalnih sredstev.

Prihodnost plačil je že tu

Z uvedbo te celovite rešitve Mastercard omogoča širšo uporabo stabilnih kriptovalut v vsakdanjem življenju, kar predstavlja pomemben korak k integraciji digitalnih sredstev v obstoječe finančne sisteme. To ne le povečuje učinkovitost in prilagodljivost plačil, temveč tudi odpira nove možnosti za inovacije v finančnem sektorju.

Kje že danes lahko plačujete s kripto sredstvi? Uf, seznam je res dolg, lahko ga na kratko povzamem kot:

  • spletne trgovine (npr. Shopify trgovci, Newegg, Travala idr.),
  • letalske karte (npr. edreams, AirBaltic …),
  • restavracije in hoteli (v nekaterih državah, pa tudi pri posameznikih v Sloveniji),
  • podpora ustvarjalcem in igričarjem (Patreon, Twitch) ter še
  • najrazličnejše donacije, članarine, mesečne naročnine …

Plačevanje s kriptovalutami oziroma kriptosredstvi je realnost. Osebno mi je več, ker prinaša več svobode oziroma manj nadzora. Kriptovalute so decentralizirane. Ne pripadajo banki, državi ali korporaciji. To uporabnikom daje občutek večje avtonomije nad lastnimi sredstvi. V času, ko države uvajajo digitalne valute z možnostjo programabilnih omejitev, bodo kriptovalute ostale zasebna alternativa z visoko stopnjo svobode. Čeprav transakcije na verigi podatkovnih blokov niso anonimne, so vendarle bolj diskretne kot tradicionalna plačila. Kot uporabnik lahko izvedem nakup brez razkritja celotne identitete vsakemu posredniku v verigi. To ne pomeni skrivanja, temveč večji nadzor nad lastnimi podatki – kar v dobi množičnega profiliranja postaja vse bolj pomembno. Pomembno je, da sem plačal, kar sem naročil, hitro in enostavno, s sredstvi, ki jih imam na voljo. Pa magari na drug konec sveta in brez oderuške provizije.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © Tehnokrat | Vse pravice pridržane. | Newsphere by AF themes.