16. aprila 2025

Tehnokrat

Moč tehnologije.

Internet stvari … se uresničuje

3 min read

Potrebe po povezljivosti v svetu množičnega interneta stvari (mIoT) so zelo raznolike. Medtem ko najzahtevnejše aplikacije, kot sta videonadzor v realnem času ali podpora avtonomnim vozilom, potrebujejo visoke hitrosti in takojšnjo odzivnost omrežij 4G in 5G, pa velika večina naprav – zlasti v segmentih množičnega interneta stvari (Massive IoT) in komunikacij med napravami (M2M) – deluje drugače. Gre za naprave, ki so pogosto nameščene na težje dostopnih lokacijah (kleti, jaški, oddaljena mesta), delujejo na baterije in pošiljajo le manjše količine podatkov v daljših časovnih intervalih. Zato zanje nista ključni hitrost in stalna povezava, temveč energetska učinkovitost za dolgo avtonomijo baterije, zanesljivost delovanja in dobra pokritost s signalom tudi v zahtevnih razmerah. Telekom Slovenije v sklopu obsežne modernizacije celotnega mobilnega omrežja potrjuje svojo zavezanost razvoju interneta stvari (IoT). Z nadgradnjo radijske opreme sta tehnologiji LTE-M in NB-IoT na voljo v celotnem omrežju z izboljšanimi zmogljivostmi.

»Obe ključni tehnologiji, NB-IoT in LTE-M, podpiramo že dobrih pet let. V obdobju 2019-2020 smo ju predvsem testirali skupaj s partnerji, v zadnjem času pa smo, tudi v sklopu celovite prenove omrežja, okrepili razvojne in komercialne aktivnosti,« poudarja Matjaž Beričič, direktor Omrežja in infrastrukture v Telekomu Slovenije. »Zavedamo se, da nekatere tehnologije potrebujejo čas, da celoten ekosistem naprav, omrežja in aplikacij dozori. Pričakujemo, da bo obdobje do leta 2030 prineslo pravi vzpon množičnih IoT rešitev, in mi smo na to popolnoma pripravljeni. Našim partnerjem sporočamo, da sta NB-IoT in LTE-M zanesljivi, varni in sodobni rešitvi, ki bosta osrednji IoT tehnologiji vsaj še naslednjih deset let. Ob tem pa v Telekomu Slovenije tudi preizkušamo nove tehnologije, kot je recimo 5G RedCap, ki obeta zapolnitev vrzeli med obstoječimi rešitvami in polno zmogljivostjo 5G za srednje zahtevne IoT aplikacije.«

Specializirani rešitvi za varčne IoT naprave: NB-IoT in LTE-M

Prav za naslavljanje specifičnih potreb množičnega interneta stvari in komunikacij med napravami (M2M) sta bili razviti tehnologiji NB-IoT in LTE-M, ki ju Telekom Slovenije zdaj ponuja na posodobljeni infrastrukturi v celotnem omrežju. Ključne prednosti obeh tehnologij so:

  • Boljša pokritost: Signal zanesljivo doseže tudi težko dostopna mesta, kot so kleti, jaški ali oddaljene lokacije.
  • Izjemno dolgo delovanje baterij: Naprave lahko z eno baterijo delujejo več let.
  • Nižji stroški vzdrževanja: Daljša avtonomija baterij pomeni manj obiskov na terenu za menjave in s tem nižje stroške.
  • Množično povezovanje: Omogočata sočasno in zanesljivo povezavo za ogromno število naprav na istem območju.

Tehnologijo NB-IoT Telekom Slovenije uspešno ponuja že od leta 2019. Je idealna izbira za naprave, kjer sta prioriteti najdaljša možna avtonomija baterije (tudi do 10 let) in odlična pokritost signala tudi globoko v notranjosti objektov ali pod zemljo. Zaradi nižjih hitrosti prenosa (tipično do 160 kbps) je posebej primerna za statične naprave, ki pošiljajo majhne količine podatkov v daljših intervalih, kot so pametni števci za vodo, plin ali elektriko.

Tehnologija LTE-M dopolnjuje NB-IoT tam, kjer so zahteve nekoliko drugačne. Poleg nizke porabe energije ponuja tudi podporo mobilnosti naprave (npr. pri sledenju), nekoliko višje hitrosti prenosa (do 1 Mbit/s), krajše odzivne čase za komunikacijo na podlagi dogodkov in celo možnost prenosa govora (VoLTE). Zato je LTE-M odlična rešitev za logistiko, nosljive naprave, alarmne sisteme in druge aplikacije, ki potrebujejo večjo prilagodljivost ali hitrejšo odzivnost.

Katera IoT storitev je prava za različne primere uporabe?

Primer uporabeZahteveNajbolj primerna tehnologija
Avtonomna vozila, video nadzorVisoka prepustnost, nizka latenca, stalna povezava5G / 4G
Pametni števci (voda, plin)Težko dostopna lokacija, nizka poraba podatkov, dolga življenjska doba baterijeNB-IoT
Nadzor okoljskih parametrovTežko dostopna lokacija, zgolj občasna povezljivost, zaželena zelo dolga življenjska doba baterijeNB-IoT / LTE-M
Pametne zgradbe/mestaPametno upravljanje razsvetljave, kakovost zraka, parkiriščaNB-IoT / LTE-M
Alarmni sistemiNizka poraba podatkov, povezava na podlagi dogodka, tudi prenos fotografij, video posnetkovLTE-M
Nosljive naprave (pametne zapestnice, obeski, ure, merilniki vitalnih funkcij…)Nizka poraba podatkov, občasna povezava, mobilnost, možnost govorne komunikacije (VoLTE)LTE-M
Spremljanje sredstev/logistikaNizka poraba podatkov, povezava na podlagi dogodka, mobilnost, VoLTELTE-M
Industrijska avtomatizacijaSpremljanje strojev, napovedno vzdrževanje, dvosmerna komunikacijaLTE-M
Kmetijstvo (mobilni senzorji)Nadzor pogojev, vlažnosti tal (mobilnost)LTE-M

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © Tehnokrat | Vse pravice pridržane. | Newsphere by AF themes.