26. novembra 2024

Tehnokrat

Moč tehnologije.

Ženske voditeljice za inovacije na podeželju

Prejšnji teden sem prisostvoval zame manj običajnemu dogodku, povezanem s tehnologijo. Podjetje Huawei je namreč v bližini Zagreba organiziralo t. i. Žensko akademijo za inovacije na podeželju. Na skoraj celotedenskem dogodku, ki je sicer letos šele drugič organiziran v sklopu širše znane Evropske akademije za vodenje (ELA), se je zbralo 20 nadarjenih podeželskih žensk iz vse Evrope, ki so pripravljene voditi svoje skupnosti v digitalno dobo. Izkušnja je bila, tako zame kot za udeleženke, vsekakor edinstvena.

»Pomembno je, da imamo udeleženke iz številnih držav, saj tako ostalim dekletom in ženskem predstavljajo vzornice. Ko se vrnejo domov, motivirajo ostale, prižgejo iskrico v njih. Ženska akademija za inovacije na podeželju predstavlja edinstveno učno izkušnjo, ki udeleženkam omogoča dialog in učenje od svetovnih mentorjev in strokovnih govorcev. Program dokazuje Huaweijevo stalno zavezanost k odpravljanju razlik med spoloma in razlik med mesti in podeželjem ter prispeva k svetu, v katerem so podeželske ženske opolnomočene za oblikovanje trajnostne digitalne prihodnosti,« je pojasnila Gordana Kisilak iz Huawei Slovenija, ki je bila ponosna tudi na slovensko udeleženko Mašo Brandstätter, ki je aktivno sodelovala pri iskanju rešitev za digitalni razvoj podeželja.

Teden dni učenja, izmenjave praks in širjenja obzorij

Ženska akademija za inovacije na podeželju za udeleženke predstavlja teden dni učenja, izmenjave praks in širjenja obzorij. Udeleženke so na Hrvaškem sodelovale v mojstrskih tečajih, razpravah in timskih aktivnosti s številnih področij – od podjetništva, uporabe novih tehnologij za zelene inovacije in digitalizacije malih in srednjih podjetij do pridobivanja financiranja in umeščanja lokalnih izdelkov na globalne trge.

Program Evropske akademije za vodenje je letos prvič gostil tudi kandidatke z Islandije, Turčije in Švice, poleg dosedanjih kandidatk iz držav članic EU, Ukrajine in Zahodnega Balkana. Dvajset študentk, izbranih iz konkurenčnega nabora talentov, prihaja iz najrazličnejših področij kot so inženirstvo, medicina, kmetijstvo in družboslovje, združuje pa jih želja po ustvarjanju novih priložnosti za podeželske skupnosti. Izbrane so bile s strani neodvisne komisije, vsaka pa je prejela polno štipendijo podjetja Huawei za udeležbo na akademiji. Izbor študentk tako pooseblja moto podjetja: “Nikogar ne pustimo ob strani.”

»Študentke« so tako sodelovale v panelnih razpravah, predavanjih, poglobljenih delavnicah in dejavnostih za oblikovanje skupin o podjetništvu, uporabi novih tehnologij za zelene inovacije in digitalizaciji MSP. Strokovnjaki so jih podučili tudi glede možnosti dostopa do financiranja in dajanja lokalnih izdelkov na globalne trge. Na štiridnevnem programu se je namreč zvrstilo več kot 50 svetovnih miselnih voditeljev in mentorjev, ki so delili svoje strokovno znanje in izkušnje ter poudarili ključno vlogo žensk pri ustvarjanju novih priložnosti za evropsko podeželje.

Aktivno vključene Slovenke

V letošnjo izvedbo Ženske akademije za inovacije na podeželju so bile pomembno vključene tudi Slovenke. Maša Brandstätter mi je zaupala, da je za njeno pot na akademijo najbolj zaslužna prijateljica, ki ji je poslala povezavo na prijavnico. »In to v času, ko sem imela še ogromno dela na kmetiji. Posledično sem šele zadnji dan s telefonom posnela predstavitveni video, s katerim sicer nisem bila zadovoljna, a sem ga vseeno oddala pred polnočjo. In pristala tu.« Kot je dodala, je bil teden zanjo zelo čustven in hkrati intenziven, saj gre za ogromen projekt ustvarjanja ženskih voditeljic in vzornic: »Ko sem brala opise akademije, še nisem imela dobre predstave, kaj me čaka. A prav vse predavateljice in predavatelji so vrhunske kakovosti, resnično so nam odprli oči na številnih področjih in nam predali ogromno znanj. Seveda imam zdaj kup novih idej za prihodnost, predvsem pa 19 novih prijateljic.«

Poleg udeleženke Maše Brandstätter je največji vtis na udeleženke in občinstvo naredila nekdanja evropska komisarka za promet, dr. Violeta Bulc, ki je udeleženke spodbudila k povezovanju in ustvarjanju trajnih partnerstev. »Vesela sem, da so me organizatorji povabili, da se pridružim tej akademiji. Ko sem izvedela, da je Evropska akademija za vodenje odprla vrata ženskam, ki želijo prispevati k razvoju podeželja, sem bila navdušena. Vsaka izmed vas je naredila korak in spremembo v svojem življenju. Pomembno je, da se povezujete, ustvarjate partnerstva in prijateljstva, ki trajajo, saj boste skupaj ustvarjale in uresničevale priložnosti,« je dejala dr. Bulc.

Kot panelistka je svoje strokovno znanje delila strokovnjakinja dr. Saša Štraus, višja strokovnjakinja za področje trajnostnih prehranskih sistemov v ITC & DIH AGRIFOOD, ki je pojasnila: »Digitalizacija je vsekakor priložnost za razvoj kmetijstva in agroživilstva. A bolj kot naložbe v samo tehnologijo bodo izziv naložbe v vedenjske spremembe. Kmetovalci potrebujejo veliko izobraževanj in praktičnih prikazov preden sprejmejo in ponotranjijo nov način dela. Veliko je tudi zadržkov pred deljenjem podatkov in informacij, kot je to navada v poslovnem svetu. Ampak ko enkrat spoznajo prednosti rabe sodobne tehnologije, večina pomislekov odpade. Vidijo dodano vrednost, največkrat v obliki prihrankov časa.«

Na zaključni slovesnosti je udeleženke letošnje izvedbe akademije nagovorila tudi Berta Herrero, vodja za raznolikost, enakost in vključenost pri Huawei Europe ter poudarila dosežke udeleženk akademije in jih s svojim govorom spodbudila k uresničevanju svojega neomejenega potenciala: »Učimo vas tehničnih in digitalnih veščin, govorimo o podjetništvu in trajnosti, vendar je zame najpomembnejši rezultat te akademije moč, ki ste jo našle v sebi. Lahko dosežete vse cilje, ki si jih zastavite – ste že voditeljice. Era ženskega vodenja je tukaj. V podjetju Huawei smo ponosni, da podpiramo ženske v tehnologiji. Izjemno smo ponosni, da vam lahko pomagamo uresničiti vaše sanje.«

Walter Zhang, izvršni direktor Huawei Slovenija in Hrvaška, pa je poudaril zavezanost podjetja k nadaljnji podpori udeleženkam na njihovi poti do uspeha: »Huawei posluje v več kot 170 državah po vsem svetu. Naša odprtost in sodelovanje sta nam omogočila gradnjo globalne mreže, ki se še naprej širi. Upam, da bomo takšna prihodnost čaka tudi našo akademijo in da bodo naše udeleženke še naprej uporabljale dragocene vire za spodbujanje raznolikosti in enakosti na podeželju. To ni konec naše poti. Vaše veščine so vaša moč, še naprej jih razvijajte in nadgrajujte.«

V nekaj urah do vrhunskih idej

Vse udeleženke so sodelovale tudi v ekipah s praktičnimi nalogami najti inovacije za razvoj podeželja. Ob pestrem »izobraževalnem« programu so za pripravo idej in poslovnih načrtov imele le dobrih pet ur, a so se vse po vrsti izkazale. Ekipa, katere članica je bila Slovenka, je zato pripravila načrt alternativnega kmetovanja, ki poudarja trajnostno oziroma regenerativno kmetijstvo in kmetovanje tudi na področju gozdnih površin. Kako ga uvesti? S pomočjo igrifikacije oziroma mobilne igre Game Change, s katere bi trenutne in bodoče kmetovalce podučili o vplivu klimatskih sprememb na kmetovanje.

Druga ekipa je predlagala uvedbo avtonomnega tehnološkega avtobusa, ki bi kmetovalcem predajal informacije in znanja, s pomočjo 3D-tiskalnikov pa lahko tudi natisnil kakšen sestavni del ali orodje. Tretja ekipa je razvila idejo personalizirane asistentke Flore, ki deluje s pomočjo umetne inteligence, ter predstavlja skupek digitalnih orodij s področja kmetovanja in posla – pridelek je namreč treba tudi prodati.

Navdušenje med udeleženci akademije pa je povzela rešitev četrte ekipe, ki se je lotila izziva osamljenosti na podeželju. S platformo Rural Reach bi udeleženke zbirale najrazličnejše informacije o dogodkih na podeželju in jih delile s prebivalstvom, spodbujale druženje, z vgradnjo pametnega asistenta z umetno pa bi se lahko posamezniki tudi pogovorili glede svojih stisk in občutkov osamljenosti.

Nagrade Ženske akademije za inovacije na podeželju 2024

Udeleženke Evropske akademije za vodenje (ELA) kot rečeno prihajajo iz različnih okolij in študijskih disciplin, od STEM področij do humanistike. Letošnje nagrade Ženske akademije za inovacije na podeželju za izjemen prispevek k programu so prejele:

• Evropska voditeljica podeželja (zmagovalka izvedbe): Auguste Vykertaitė, Litva;

• Vizionarka podeželske tehnologije: Petra Toneva, Bolgarija;

• Vpliv na skupnost: Karolina Kovacs, Madžarska;

• Pionirka ohranjanja dediščine: Eleni Phyla, Ciper;

• Reševalka problemov: Cristina Pereira, Portugalska;

• Zvezda podeželskih inovacij: Denisa Rohunova, Češka;

• Prvakinja podeželske povezljivosti: Thora Kristin Bergsdottir, Islandija;

• Zvezda opolnomočenja: Elona Bejo, Albanija;

• Pionirka trajnosti: Tamara Teodorovic, Bosna in Hercegovina.

Vizionarske posameznice so strokovno ekipo navdušile s svojo strastjo, zagnanostjo in voditeljskim potencialom. Udeleženke bodo ostale povezane prek uspešne mreže diplomantk ELA, ki jim bo omogočila sodelovanje v zanimivih pobudah in jim pomagala na poti k uresničevanju njihovih ciljev.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © Tehnokrat | Vse pravice pridržane. | Newsphere by AF themes.