14. novembra 2024

Tehnokrat

Moč tehnologije.

Kaj pa varnost poklicnih voznikov?

Danes se začenja druga letošnja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov, ki jo izvajata Agencija za varnost prometa in Policija. Evropsko usklajen poostren nadzor, pod skupnim imenom Truck & Bus, na večini evropskih cest poteka do 17. novembra. Agencija za varnost prometa bo v soboto, 16. novembra 2024,  v centru varne vožnje Vransko izvedla  Brezplačen preventivni dogodek za voznike tovornih vozil in avtobusov z zanimivimi praktičnimi delavnicami, v okviru katerega bo ob 11.30 tudi izjava za medije. Med drugim si bodo lahko ogledali zadnje novosti zimske službe DARS ter z uporabo najnovejših tehnologij odkrili cesto na povsem nov način na simulatorju vožnje. Pred praktičnim delom bodo štiri predavanja, in sicer na temo vožnje v zimskih razmerah, zavornih poti, izvajanja nadzora nad tovornimi vozili in avtobusi ter metod sprostitev za večjo osredotočenost med vožnjo. Praktično in teoretično izobraževanje je namenjeno dvigu varnosti za vse udeležence v prometu.

Vozniki tovornih vozil in avtobusov so pomembni udeleženci v cestnem prometu, ki vplivajo na splošno prometno varnost. V zadnjih desetletjih se je cestni tovorni promet v Sloveniji močno povečal, kar povečuje tudi možnost za nastanek prometnih nesreč in kompleksnost zagotavljanja prometne varnosti. Podatki kažejo, da v desetletnem obdobju 2014-2023, vključno do 15.10.2024, narašča število prometnih nesreč, v katerih so udeleženi poklicni vozniki, tako kot povzročitelji ali kot udeleženci. Do 15. oktobra letos so bili vozniki tovornih vozil in avtobusov udeleženi v 2.338 prometnih nesrečah. Povzročili so jih 1.354, oziroma 57 % od vseh nesreč. Vendar je ob tem seveda treba upoštevati dejstvo, da še precej bolj narašča število prevoženih kilometrov tovornih vozil in avtobusov na naših cestah. V letošnjem letu so poklicni vozniki povzročili 6 smrtnih žrtev: 4 od teh so bili vozniki tovornih vozil sami, poleg tega pa še 1 voznik osebnega vozila in 1 pešec. 31 oseb je bilo huje poškodovanih.

Najbolj pogosti vzroki hudih in smrtnih prometnih nesreč, ki jih povzročijo vozniki tovornih vozil in avtobusov, so v zadnjih petih letih neprilagojena hitrost, neupoštevanje pravil prednosti, premiki z vozilom in nepravilna stran/smer vožnje. Do 15. oktobra 2024 je bilo pri voznikih tovornih vozil ugotovljenih 39.758 kršitev prometnih predpisov, kar je 6,4 odstotnih točk več kot v enakem obdobju 2023 (37.372 kršitev). Najpogostejše kršitve pri voznikih tovornih vozil so bile povezane s prekoračitvijo hitrosti (9.793 kršitev), uporabo mobilnih telefonov in drugih naprav (5.630 kršitev), neuporabo varnostnega pasu (4.027 kršitev), nepravilnostmi, povezanimi s tovorom (2.012 kršitev) ter nepravilnim prehitevanjem (1.859 kršitev).

Nadzor tovornega in avtobusnega prometa na avtocestah, hitrih cestah in avtobusnih postajališčih po vsej državi
V tem tednu bodo policisti izvedli več poostrenih nadzorov nad avtobusi in tovornimi vozili. Poleg tega bodo tudi pri rednem delu prioritetno izvajali nadzor nad tovornimi vozili in avtobusi. Nadzor tovornih vozil se bo izvajal s preusmeritvijo tovornih vozil na kontrolne točke na avtocestah. Nadzori avtobusov bodo potekali tudi na avtobusnih postajališčih v mestih in krajih, avtobusni prevozi pa bodo nadzoru podvrženi tudi na avtocestah in hitrih cestah.

Pri voznikih bodo policisti še posebej pozorni na spoštovanje omejitev hitrosti, tehnično brezhibnost vozil, morebitno preobremenjenost, spoštovanje socialne zakonodaje in pravil o nalaganju in pritrjevanju tovora, psihofizično stanje voznikov, uporabo varnostnega pasu ter uporabo naprav in opreme, ki zmanjšujejo voznikovo pozornost.

Z upoštevanjem naslednjih smernic lahko vozniki osebnih vozil in tovornjakov prispevajo k večji varnosti vseh udeležencev v prometu.

Nasveti za voznike osebnih vozil:
·        Zavedanje mrtvih kotov: Spoznajte mrtve kote tovornjakov in pravilno pozicionirajte svoje vozilo, da vas bodo vozniki tovornjakov opazili. Mrtvi koti vključujejo območja neposredno pred tovornjakom, za njim, poleg voznikovih vrat in velik del na desni strani vozila.
·        Dodatni prostor: Ohranite varnostno razdaljo, saj tovornjaki potrebujejo več prostora za ustavljanje.
·        Vozite po levi, le če prehitevate. Izogibajte se sunkovitim manevrom pred tovornjakom, kot so nenadno zaviranje ali spremembe smeri, vrivanje, … saj lahko voznika spravite v težave.
·        Ne vozite preblizu zadka: Tovornjaki potrebujejo prostor za ustavljanje, ki je lahko do 40 % daljši kot pri osebnem vozilu.
·        Varnostna razdalja: Ohranite varnostno razdaljo med vašim vozilom in tovornjakom ter zagotovite dodaten prostor.
·        Previdnost pri vožnji za tovornjakom: Če ne vidite ogledal tovornjaka, vas tudi voznik tovornjaka ne vidi.
·        Položaj v sosednjem voznem pasu: Če ste v sosednjem pasu, ostanite nekoliko za prikolico, da vas voznik tovornjaka opazi skozi ogledala.
·        Preverjanje ogledal: Ohranite ogledala čista in pravilno nastavljena za maksimalno vidljivost.
Nasveti za voznike tovornjakov:
·        Upoštevanje prometnih predpisov: Vozniki tovornjakov morajo upoštevati prometne predpise, kot so omejitve hitrosti, uporaba smernikov in redno preverjanje ogledal.
·        Izogibanje motnjam: Načrtujte pot in odmore vnaprej, utišajte elektronske naprave in se izogibajte motnjam, kot so kajenje, prehranjevanje ali pitje.
·        Preprečevanje naletov: Ohranjajte zadostno varnostno razdaljo do vozila spredaj, omogočite varno vključevanje drugih vozil v promet in bodite pozorni na prometne znake in signale.
·        Načrtovanje poti: Uporabljajte GPS in druge vire za iskanje najboljših poti glede na promet, razmere na cesti in omejitve.
·        Redno vzdrževanje vozila: Opravljajte preglede vozila pred potjo, bodite pozorni na stanje pnevmatik in pazite na opozorilne signale motorja in drugih sistemov.
·        Prilagoditev vožnje vremenskim razmeram: Spremljajte vremensko napoved in prilagodite vožnjo ter uporabljajte GPS z opozorili na vremenske spremembe, posebej za predele, kjer je napovedano sneženje ali močan veter in se po potrebi pravočasno izključite iz prometa.
·        Sprememba vozniških navad: Izogibajte se agresivni vožnji, uporabljajte smernike, preverjajte mrtve kote, ne prehitevajte ob prepovedih prehitevanja in prehitevalni manever prilagodite na največ 45 – 60 sekund, bodite mirni in vedno uporabljajte varnostni pas.

Predlagani ukrepi za izboljšanje varnosti
Primarni cilj nacionalnega programa varnosti cestnega prometa je, da na slovenskih cestah v letu 2030 ne bo umrlo več kot 50 oseb in da se v prometnih nesrečah ne bo hudo telesno poškodovalo več kot 400 oseb. Te cilje bomo dosegli le z medsebojnim sodelovanjem in z izvajanjem ukrepov, ki so bili določeni v devetih stebrih varnega prometnega sistema. Med njimi je tudi steber Poklicnih voznikov gospodarskih vozil. Zavedati se moramo namreč, da smo za varnost v prometu odgovorni vsi udeleženci v prometu.

Med predlagani ukrepi za izboljšanje varnosti poklicnih voznikov so prilagoditev infrastrukture, predvsem izboljšanje parkirnih zmogljivosti na avtocestnih počivališčih in namestitev dodatne opreme, kot so prhe in prostori za počitek. Drugi ukrep vključuje prilagoditev vozil, in sicer spodbujanje vgradnje varnostnih tehnologij, kot so kamere za vzvratno vožnjo in asistenčni radarski sistemi. Zelo pomembna sta tudi izobraževanje in nadzor; potrebna bi bila prenova koncepta poklicnega usposabljanja, okrepljen nadzor nad upoštevanjem predpisanih počitkov in tehnične brezhibnosti vozil.

Prometna varnost poklicnih voznikov je ključnega pomena za celotno prometno varnost. Z doslednim izvajanjem predlaganih ukrepov lahko izboljšamo varnost na cestah in zmanjšamo število nesreč ter njihovih posledic.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © Tehnokrat | Vse pravice pridržane. | Newsphere by AF themes.