Eksperimentalna platforma za preizkušanje storitev za potrebe avtomobilske industrije
Telekom Slovenije je skupaj s partnerji predstavil dosežke evropskega projekta 5G-IANA (Intelligent Automotive Network Applications), v okviru katerega je bila razvita odprta eksperimentalna platforma za preizkušanje storitev za potrebe avtomobilske industrije. Partnerji v projektu so na osnovi različnih scenarijev razvili odprto platformo za hitrejše uvajanje celovitih tehnoloških storitev na različnih področjih avtomobilske industrije, mobilnosti in cestne infrastrukture. Te bodo prispevale k večji varnosti in pretočnosti v prometu, za njihovo delovanje pa je ključna varna povezljivost prek zmogljivih in zanesljivih omrežij 5G. Projekt 5G-IANA je del strategije Evropske unije za panevropsko uvedbo omrežja 5G kot ključnega za razvoj naprednih avtomobilskih storitev. V projektu sodeluje šestnajst partnerjev iz osmih evropskih držav, Telekom Slovenije pa je med njimi edini telekomunikacijski operater.
Cilj projekta 5G-IANA je vzpostaviti odprto eksperimentalno platformo 5G za hiter in učinkovit razvoj storitev vezanih na avtonomno vožnjo in komunikacijo naprav v vozilih. S tem se bo pospešil razvoj programske opreme, ki je potrebna za delovanje vozil prihodnosti za večjo varnost in pretočnost v prometu. Eksperimentalna platforma 5G je namenjena predvsem manjšim in srednje velikim podjetjem, ki bodo s platformo dobila priložnost za razvoj, vzpostavitev in preizkušanje novih inovativnih storitev. V Telekomu Slovenije smo pri tem zagotovili ustrezno 5G-infrastrukturo, ki je namenjena preizkusu omenjene platforme. Poleg omrežja 5G smo zagotovili infrastrukturo računalniškega oblaka in ustrezno virtualizirano okolje, v katerem so partnerji lahko vzpostavljali navidezne omrežne funkcije (VNF – Virtual Network Functions). Projekt bo olajšal predvsem postopek razvoja storitev s področja umetne inteligence in stojnega učenja, ki so namenjene uporabi v avtomobilski industriji.
V testnem okolju 5G-omrežja Telekoma Slovenije in testnem okolju podjetja Nokia v Nemčiji je bilo predstavljenih več primerov uporabe, ki vključujejo različne scenarije, in sicer daljinsko krmiljenje vozila, usklajevanje manevrov za avtonomno vožnjo, virtualni izlet z avtobusom, zagotavljanje vsebine navidezne resničnosti (angl. Augmented Reality) za vozila, pretočnost parkirišč, zaznavanje visoko tveganih cestnih točk, nadzor stanja omrežja in spremljanje situacije pri nesrečah v čezmejnih cestnih predorih.
Ti primeri uporabe bodo podjetjem, telekomunikacijskim operaterjem in raziskovalnim organizacijam predstavljali izhodišče za hitrejši razvoj, testiranje in uvajanje lastnih rešitev. Za lažjo komercializacijo novih storitev je bila v okviru projekta opravljena tudi analiza koristi, ki bo podlaga za opredelitev komercialnih modelov, namenjenih uvajanju storitev, ki temeljijo na tehnologiji 5G. S tem bo v prihodnje omogočen hitrejši razvoj rešitev na področju varnosti vozil in s tem udeležencev v prometu.
Projekt 5G-IANA se je začel junija 2021 in se bo zaključil konec novembra 2024. Konzorcij sestavljajo: Institute of communication and computer systems (ICCS), Nokia Solutions and Networks GMBH & CO KG, Universitaet Ulm, Fondazione Links – Leading Innovation & Knowledge for Society, Vicomtech, Ubitech Limited, Hit Hypertech Innovations LTD, Bylogix SRL, FS COM, Nextworks, 5G Communications for Future Industry Verticals, Incites Consulting, Oseven Single Member Private Company in Cognitive Innovations Private Company, ob Telekomu Slovenije pa je slovenski partner v projektu še ININ – Internet Institut. Skupno je bilo za izvedbo projekta namenjenih 7,6 milijona evrov, od tega je 6 milijonov evrov nepovratnih sredstev zagotovila Evropska unija s programom za raziskave in inovacije Obzorje 2020.
Telekom Slovenije je vodilno slovensko tehnološko razvojno podjetje, ki s svojo strategijo delovanja v razvojnih projektih aktivno sodeluje pri razvoju sodobnih IKT-rešitev. Pomemben prispevek v razvoju novih inovativnih rešitev predstavlja strokovno znanje zaposlenih ter potencial prihajajočih tehnologij, trenutno predvsem 5G.
Več o projektu: https://www.5g-iana.eu/.