8. septembra 2024

Tehnokrat

Moč tehnologije.

Slovenskim študentom 3. mesto na tekmovanju Tech4Good

4 min read

V sklopu Huaweijevega projekta “Seeds for the Future” je v tekmovanje Rimu letos združilo 145 najboljših študentov iz 23 evropskih držav, pridružilo pa se jim je tudi 10 kitajskih študentov iz Univerze Tsinghua.

Letošnja izvedba programa “European Seeds for the Future” je vključevala delavnice, panelne razprave ter vpoglede strokovnjakov iz industrije in predstavnikov akademske sfere. Študenti so imeli priložnost raziskati praktične vidike različnih tehnoloških kariernih poti, poglobiti svoje razumevanje inovacij, digitalizacije, trajnosti in podjetništva, izpopolniti svoje digitalne veščine ter prispevati h gradnji močne podporne skupnosti, zavezane digitalni in inteligentni Evropi. Na dogodku so v okviru Global Village študenti pripravili predstavitve svojih držav. Predstavitev Slovenije je požela veliko zanimanja.

Razvoj IKT talentov pomembnejši kot kadarkoli v zgodovini
Med svojim govorom je podpredsednik Huawei Europe Radoslaw Kedzia pozdravil vse goste in poudaril: “Razvoj IKT talentov je pomembnejši kot kadarkoli v zgodovini, saj krmarimo skozi zapletenosti digitalne dobe. Evropa je v ospredju tehnološkega napredka in nujno je, da vlagamo v izobraževanje in razvoj naših mladih strokovnjakov. S spodbujanjem njihovih veščin in zagotavljanjem pravih orodij in priložnosti zagotavljamo, da Evropa ostane vodilna v globalnem digitalnem okolju.”

“V svetu, kjer je tehnologija postala bistvena sestavina vsakega vidika našega vsakdanjega in poklicnega življenja, je ključnega pomena, da imajo naši študenti dostop do priložnosti, ki jih ustrezno pripravijo na izzive prihodnosti,” je v svojem govoru na zaključni slovesnosti poudarila državna sekretarka na Ministrstvu za izobraževanje in zasluge, Paola Frassinetti. “Ta program s poudarkom na konkretni uporabi v industrijskem svetu in na potrebi po razvoju tehnologij, ki lahko izboljšajo naša življenja ob spoštovanju planeta, daje študentom lastnosti, ki bodo definirale vodilni razred prihodnosti.”

Na zaključni slovesnosti je Mustafa Ermis, vodja oddelka za človeške vire in usposabljanje na akademiji BTK v Turčiji dejal: “Ta dogodek ni le tekmovanje, ampak tudi odlična priložnost za naše mlade razvijalce, da predstavijo in izboljšajo svoje sposobnosti. Omogoča ustvarjanje novih idej in projektov, ki bodo prispevali k procesu digitalne transformacije naše države.”

Tekmovanje Tech4Good
Na sklepni slovesnosti evropske izvedbe programa Seeds for the Future 2024 v Rimu so podelili nagrade najbolj izstopajočim dosežkov udeležencev. Dve izmed najboljših ekip, ekipa Anaphero iz Irske in ekipa BioBuddy iz Nizozemske sta si s svojima idejama prislužili priložnost za sodelovanje na svetovnem tekmovanju Tech4Good prihodnje leto na Kitajskem. Nagrado People’s Choice je prejela ekipa Nordic Shine iz Finske.

Na tekmovanju Tech4Good, ki je potekal v sklopu dogodka, pa so se izkazali tudi slovenski in srbski študentje, ki so zasedli odlično 3. mesto. Slovenijo so v Rimu zastopali Gašper Povše, Tian Ključanin in Vasja Lev Krin.

Študenti enotni: udeležba na Seeds for the Future je izjemna izkušnja
Vsi trije slovenski udeleženci se strinjajo, da so se na enotedenskem programu v Rimu naučili veliko o industriji, pa tudi o svoji željah in ciljih za prihodnost.

Gašper Povše, študent strateškega tržnega komuniciranja na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, je ob koncu programa povedal, da ga je najbolj navdušila dejstvo, kakšno revolucijo predstavlja umetna inteligenca: “Navdušen sem nad tem, kako lahko umetna inteligenca revolucionira različne sektorje, vključno z energetiko, zdravstvom in izobraževanjem. V tednu izobraževanj v Italiji pa sem spoznal, da so ekipe vedno bolj uspešne, če člani prihajajo iz različnih okolij, saj to preprečuje, da bi obtičali v mehurčku. Spoznal sem tudi, da je pomembno, da se pri svojem delu obkrožiš z inteligentnimi, ambicioznimi in marljivimi ljudmi, ki si delijo strat do inovacij.”

Tian Ključanin, študent Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani, svojo izkušnjo na programu Seeds for the Future opisuje kot zelo zanimivo in polno novih znanj: “Najbolj koristna veščina, ki sem se je naučil v zadnjem tednu, je bilo učinkovito timsko sodelovanje in komunikacija v profesionalnem okolju.”

Vasja Lev Kirn, ki se prav tako izobražuje na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani, pravi, da je najkoristnejša veščina, ki jo je pridobil s programom “Seeds for the Future”, uspešno timsko delo in sodelovanje: “V naši skupini smo bili študenti, ki se pred tem nismo poznali, vsak izmed nas pa je prispeval svojo edinstveno perspektivo, razumevanje in stil reševanja problemov. Izkoristiti potencial celotne skupine in uspešno sodelovati za ustvarjanje najboljšega možnega projekta ni bilo enostavno, vendar smo, ko smo se naučili to učinkovito izvajati, postali izjemno močni.” Čeprav je Vasja predstavnik digitalne generacije, pa opozarja tudi na pasti, ki jih prinaša tehnologija: “Digitalizacija nam je omogočila, da smo bolj učinkoviti in uspešni v delih našega vsakdana. Kljub temu pa niso vsi vidiki digitalizacije pozitivni in moramo biti pozorni, da tehnologija služi nam in ne obratno.”.

Nad slovensko trojko, ki se je udeležila programa “Seeds for the Future” v Rimu, so navdušeni tudi na Huawei Technologies Ljubljana. Gordana Kisilak, nacionalna koordinatorka programa Seeds for the Future za Slovenijo pravi, da bomo za letošnje slovenske predstavnike v Rimu in njihove tehnološke ideje v prihodnosti še zagotovo slišali: “Slovenski študentje so se izkazali z izredno željo po pridobivanju novih znanj, sodelovanjem v ekipi in razvijanjem inovativnih trajnostnih rešitev. Program Seeds for The future mladim daje priložnost, da dobijo vpogled v IKT področje. Verjamem, da bodo mnogi izmed njih v prihodnosti aktivno oblikovali digitalne in tehnološke rešitve tako v Sloveniji kot tudi širše v regiji.”

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © Tehnokrat | Vse pravice pridržane. | Newsphere by AF themes.