21. novembra 2024

Tehnokrat

Moč tehnologije.

Virtualna arhivska čitalnica

Slovenska javna arhivska služba (SJAS) je, v sodelovanju s podjetjem Comtrade, razvila storitev Virtualna arhivska čitalnica (VAČ). Spletna storitev je trenutno v preizkusni različici in bo kmalu na voljo vsem državljanom, ki bi si želeli ogledati arhivsko gradivo, ki ga v svojih zbirkah hrani SJAS.

Spletno storitev VAČ odlikuje intuitiven grafični spletni vmesnik, ki uporabnika jasno in učinkovito vodi do informacij in arhivskega gradiva, ki ga le-ta potrebuje. VAČ omogoča učinkovito iskanje in ogled arhivskega gradiva različnim uporabnikom, vključno tistim iz ranljivih skupin. Ko uporabnik v VAČ najde željeno arhivsko gradivo, lahko le-tega doda v košarico in naroči. Arhivisti/čitalničarji prejmejo obvestilo o naročilu in ga preko sistema VAČ tudi realizirajo. Ko arhivist ustrezno arhivsko gradivo pripravi, sistem uporabnika samodejno obvesti, da je njegovo naročilo pripravljeno za ogled. Uporabnik storitve VAČ si nato preko spletnega brskalnika lahko hitro in enostavno arhivsko gradivo tudi ogleda. VAČ tako ustrezno, ob upoštevanju področne zakonodaje in sodobnih standardov, povzema že obstoječe čitalniške postopke in jih v virtualnem okolju avtomatizira ter nadgrajuje.

»V okviru projekta e‐ARH.si: ESS 2016 – 2020 je bil eden ključnih ciljev tudi povečanje možnosti oddaljenega dostopa do elektronskega arhivskega gradiva. Glavno orodje za dosego tega cilja je spletna storitev Virtualna arhivska čitalnica (VAČ), preko katere lahko uporabniki gradivo, ki je v arhivskih zbirkah še v listinski obliki, pridobijo tudi v elektronski obliki,« razlaga dr. Tatjana Hajtnik, vodja Sektorja za elektronske arhive in računalniško podporo v Arhivu RS, in dodaja: »Želeli smo razviti rešitev, ki bo razumljiva laikom, obenem pa bo omogočala tudi kompleksno raziskovanje strokovnjakov. Menim, da je VAČ odlična rešitev, ki bo močno prispevala k prepoznavnosti arhivov in njihove vloge v družbi.«

Poleg gradiva, ki ga že hranijo javni arhivi, si bo v prihodnje v VAČ moč ogledati še drugo zlasti elektronsko izvorno arhivsko gradivo kot npr. avdio posnetke sej državnega zbora, spletno pošto ali denimo pomembne objave na družbenih omrežjih. »V arhivih se namreč zavedamo, da je vse manj arhivskega gradiva objavljenega v fizični obliki, zato vedno večji poudarek dajemo elektronskemu arhivskemu gradivu, ki je zaradi svoje oblike in lastnosti nosilcev, veliko bolj ranljivo,« je dejala dr. Hajtnikova.

Podjetje Comtrade in SJAS sta sistem in storitev VAČ razvijala več kot leto dni. »Še pred razvojem rešitve VAČ smo po svetu preverjali, ali že obstaja podobna rešitev v kakšni drugi državi, a se je izkazalo, da je ni. Veseli nas, da smo postali pionirji na področju odpiranja državnih arhivov navzven in da bosta sistem ter storitev Virtualna arhivska čitalnica za zgled tudi drugim državam,« je dodal David Orešič, vodja razvojne poslovanja v podjetju Comtrade.

»Arhivsko gradivo je v vseh državah sveta specifično in unikatno ter toliko bolj podvrženo določenim omejitvam uporabe. VAČ je morala rešiti izziv kompleksne implementacije čitalniških delovnih procesov. V okviru projekta e-ARH.si smo se pogumno lotili načrtovanja in nato, skupaj s strokovnjaki podjetja Comtrade, razvili spletno storitev VAČ, za katero smo prepričani, da bo zelo obiskana,« je dodala dr. Hajtnikova.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © Tehnokrat | Vse pravice pridržane. | Newsphere by AF themes.