Tehnokratko: Xiaomi Watch S4
3 min read
Xiaomi je predstavil novo generacijo svoje pametne ure. Ta sliši na ime Xiaomi Watch S4 in prinaša številne izboljšave v primerjavi s predhodnico. Kako dobra je v resnici?
Oblika in zaslon
Xiaomi Watch S4 ohranja prepoznaven dizajn z zamenljivim okvirjem, kar uporabniku omogoča prilagoditev videza po lastnih željah. A največja sprememba (nadgradnja?) je hkrati tudi najbolj pomembna in očitna. To je zaslon. 1,43-palčni zaslon je pasme AMOLED in postreže z ločljivostjo 326 PPI, kar je praktično standardno v svetu boljših pametnih ur. Inženirje pa velja pohvaliti za izjemno svetilnost. Ta v običajnem načinu delovanja dosega spoštljivih do 1500 nits, ko pa senzor prepozna, da se nahajamo na prostem ali v zelo svetlem prostoru, pa svetilnost lahko naraste do kar 2200 nits. Zgolj za primerjavo – predhodnica je zmogla 600 nits svetilnosti. To uri zagotavlja odlično berljivost tudi v močni sončni svetlobi. Poleg tega ura podpira osveževanje zaslona pri 60 Hz, kar prispeva h gladkemu prikazu vsebin. Ob prebiranju tehničnih podatkov sem opazil še eno posebnost – ura ima vgrajen nov algoritem zaznavanja dotika, ki preprečuje nenamerne »dotike« vodnih kapljic. Kul.

Športne funkcije in spremljanje zdravja
Kot je pri urah, ki imajo črko »S« v svojem imenu, že v navadi, podpira športno udejstvovanje uporabnika – pozna namreč več kot 150 športnih načinov. Xiaomi Watch S4 je opremljena z natančnim senzorjem za merjenje srčnega utripa, za katerega proizvajalec trdi, da dosega visoko stopnjo natančnosti in se lahko primerja s profesionalnimi merilnimi napravami. Tega žal nisem mogel preveriti, saj slednje nimam.
Poleg tega testirana ura omogoča spremljanje nasičenosti krvi s kisikom (SpO₂), ravni stresa in kakovosti spanja. Ura je vodoodporna do 5 ATM, kar pomeni, da je primerna tudi za plavanje. Ji kaj manjka? Od najboljših tekmic (iz kitajskega tabora) jo loči le manko funkcije EKG, ki postaja čedalje bolj razločevalni dejavnik (in je lahko pomembna za nekatere uporabnike).

Povezljivost in pametne funkcije
Med pametnimi funkcijami izstopajo kakovostna telefonija (Bluetooth 5.3), NFC-plačila ter opcijska podpora za eSIM, kar omogoča uporabo ure kot samostojne naprave za klicanje in sprejemanje sporočil. Vendar velja opozoriti, da brez povezave s pametnim telefonom ne omogoča mobilne povezljivosti.

Baterija in avtonomija delovanja
Xiaomi obljublja do 15 dni avtonomije delovanja na baterijo pri običajni uporabi, kar je lep preskok naprej od predhodnic. Varčni uporabniki bodo dva tedna avtonomije morebiti res dosegli, če bodo vklopili samodejno prižiganje zaslona. Ob stalno vklopljenem zaslonu (t. i. always-on display) pa velja računati na približno 5 dni avtonomije, kar je še vedno vrhunski rezultat, saj je treba marsikatero tekmico v tem primeru polniti vsak dan ali dva. Seveda pa intenzivna uporaba, kot je stalno spremljanje vadbe in/ali uporaba GPS-a, znatno skrajša avtonomijo baterije, kot pri vseh pametnih urah.

Zaključek
Xiaomi Watch S4 predstavlja pomemben korak naprej v segmentu pametnih ur, zlasti zaradi izboljšanega zaslona in prilagodljivega dizajna. Kljub nekaterim omejitvam, kot so omejen ekosistem aplikacij in pomanjkanje funkcije EKG, ura ponuja res odlično razmerje med ceno (179 evrov) in kakovostjo. Kdor ta hip kupuje vsestransko pametno uro, je testirana različica vsekakor vredna razmisleka.

Plusi:
+ Svetel in jasen AMOLED-zaslon z visoko svetilnostjo.
+ Sodoben in prilagodljiv dizajn s snemljivimi okvirji in standardnimi paščki.
+ Dolga avtonomija baterije, ki omogoča celo do 15 dni uporabe.
+ Obsežen nabor športnih načinov in natančno spremljanje zdravstvenih parametrov.
Minusi:
– Omejen ekosistem aplikacij.
– Pomanjkanje funkcije EKG (nekateri konkurenčni modeli jo imajo).
Ocena: 9/10
