31. marca 2025

Tehnokrat

Moč tehnologije.

Tehnokratko: slušalke Huawei FreeArc

4 min read

Huawei že leta postavlja trende na področju pametnih naprav, zdaj pa s slušalkami Huawei FreeArc vstopa v segment t. i. odprto-ušesnih brezžičnih slušalk. Slušalke združujejo napredno ergonomijo, kakovosten zvok in funkcionalnost, pri čemer uporabniku omogočajo, da ostane povezan s svojim okoljem. To jih postavlja med idealne slušalke za športnike, kolesarje in vse, ki cenijo varnost ter udobje ob uporabi slušalk. Skoraj … Kako se torej slušalke Huawei FreeArc obnesejo v praksi? So resnično revolucionarne ali zgolj še en poskus diferenciacije na zdaj že zelo zasičenem trgu? Poglejmo.

Oblika in ergonomija: zmes kompromisov

Slušalke Huawei FreeArc se od klasičnih slušalk razlikujejo po svoji odprti zasnovi, saj zvoka ne predvajajo neposredno v ušesni kanal, temveč s pomočjo posebnih gonilnikov usmerjajo zvočne valove proti notranjemu ušesu. To pomeni, da ne izolirajo zvoka iz okolice, zaradi česar so odlična izbira za vse, ki se gibljejo v prometnih območjih ali želijo večjo varnost pri vadbi na prostem.

Znatna prednost modela FreeArc je lahka in trpežna konstrukcija. Z uporabo nikljevo-titanove zlitine v mostičku (poimenovanem C-Bridge) se slušalke prilagodijo obliki ušesa in ostanejo stabilne tudi pri intenzivnem gibanju – le ustrezno stisniti jih moramo za uho. Huawei se je pri oblikovanju oprl na raziskave več kot 10.000 različnih oblik ušes, da bi dosegel kar najboljše prileganje in stabilnost.

Slušalke so premazane s tekočim silikonom, kar zagotavlja prijeten občutek na koži. Tudi po več urah nošenja ni občutka pritiska ali nelagodja, kar je ključno pri dolgotrajni uporabi. Z oceno IP57 odpornosti na vodo in prah so primerne tudi za uporabo v dežju ali med intenzivnimi treningi.

Sam tako na zasnovo slušalk nimam nobenih pripomb, nekoliko drugače pa meni moja lepša in boljša polovica, ki ima bistveno daljše lase in si jih kdaj pa kdaj tudi popravi – takrat jo je zadevanje ob slušalke zmotilo. Potarnala je, da takšna zasnova ne pride v poštev pri njenem priljubljenem opravilu – med likanjem las. Slušalke v ušesu je pri tem niso motile, FreeArc slušalke pač.

Zvočna izkušnja: nepričakovano globoki basi in jasni visoki toni

Ena največjih kritik odprto-ušesnih slušalk je običajno odsotnost globokih nizkih tonov, saj se zvok ne predvaja neposredno v ušesni kanal. Huawei je to težavo naslovil z napredno akustično strukturo in 17 x 12 mm zvočnikom, ki poskrbi za poudarjene nizke tone brez izgube jasnosti pri visokih frekvencah. Ta obrnjene zvočne valove usmerja neposredno proti ušesu, kar izboljša zasebnost poslušanja – kljub odprti zasnovi zvok ne uhaja v okolico, kar je pogosto težava pri podobnih modelih slušalk. Algoritem dinamičnih nizkih tonov in prilagodljive glasnosti omogoča prilagoditev zvoka glede na okolje in glasnost. Pri višjih glasnostih zvok ohranja čistost in ni pretiranega popačenja. Vendar pa pri zelo nizkih glasnostih nizki toni niso tako izraziti, kar je običajna lastnost odprto-ušesnih slušalk. Pod črto: zvočna izkušnja je nadpovprečna.

Telefonski klici in povezljivost: jasni pogovori v vsakem okolju

Huawei FreeArc niso namenjene zgolj poslušanju glasbe, temveč tudi telefonskim klicem in poslovni rabi. Slušalke so opremljene z dvema mikrofonoma in tehnologijo »trojnega« zmanjševanja šuma in hrupa iz okolice, kar omogoča čiste in stabilne klice tudi v bolj hrupnih okoljih. Pri testiranju sem ugotovil, da se Huawei FreeArc zelo dobro obnesejo zunaj, na prostem, saj posebna oblika ohišja zmanjšuje sledi piša vetra. Klici ostanejo jasni tudi pri hitri hoji ali kolesarjenju.

Uporabniška izkušnja pri upravljanju na dotik je solidna, a ne popolna. Slušalke omogočajo dvojni dotik za predvajanje/pavzo ter poteg za prilagoditev glasnosti in dotik za sprejem klicev. Predvsem drsanje za prilagoditev glasnosti pa zahteva malce privajanja.

Slušalke podpirajo povezljivost po standardu Bluetooth 5.2, kar zagotavlja stabilno povezavo brez prekinitev na razdalji do 10 metrov. Zanimivo je, da po mojih izkušnjah ostanejo povezane tudi na bistveno večjih razdaljah, če vmes ni večjih ovir (beri: armiranih sten).

Avtonomija delovanja: brezskrbna celodnevna uporaba

Huawei obljublja do 7 ur neprekinjenega predvajanja z enim polnjenjem, kar lahko potrdim. S priloženo polnilno škatlico se skupna avtonomija podaljša na do 28 ur, kar pomeni, da jih boste morali v praksi polniti le vsakih nekaj dni. Če se znajdete v stiski s časom, pa že hitro 10-minutno polnjenje zagotovi do 3 ure uporabe. Slušalke se polnijo prek vmesnika USB-C, vendar ne podpirajo brezžičnega polnjenja. Škoda.

Zaključek: dobra izbira za športnike in aktivne uporabnike

Huawei FreeArc so presenetljivo vsestranske odprto-ušesne slušalke, ki se izkažejo predvsem pri športnih aktivnostih, delu na prostem in uporabi v dinamičnih okoljih. Niso pa poceni, saj Huawei za svojo novotarijo želi kar 129 evrov.

Plusi:
+ izjemno udobje in lahkotnost – idealne za dolgotrajno uporabo
+ kakovostni basi in čista zvočna izkušnja kljub odprti zasnovi
+ dolga avtonomija baterije – do 28 ur s polnilno škatlico
+ jasni klici in zmanjševanje hrupa vetra pri uporabi na prostem

Minusi:
– odzivnost pri upravljanju – slušalke ne marajo hitrih gibov
– ni podpore za brezžično polnjenje
– visoka cena

Ocena: 8/10

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ste videli/vedeli?

Copyright © Tehnokrat | Vse pravice pridržane. | Newsphere by AF themes.