20. februarja 2025

Tehnokrat

Moč tehnologije.

Tehnokratko: Samsung Galaxy S25 in Galaxy S25+

4 min read

Jasno je, da je Samsung Galaxy S25 Ultra zastavonoša nove družine pametnih mobilnikov južnokorejskega proizvajalca in deležen številnih pohval in priporočil. Toda vsi ne želijo ali zmorejo za pametni telefon odšteti poldrugega tisočaka evrov, zato je še kako na mestu vprašanje, kako dobra sta njegova cenejša »brata«. Test.

Na prvi pogled bi lahko dejali, da je pri Samsungu malo novega, vsaj za tiste, ki družino Galaxy spremljate že dlje časa. Imamo tri modele: osnovni Galaxy S25, malce večji Galaxy S25+ in Galaxy S25 Ultra z vsemi dobrotami. Danes je pred vami primerjava, ki ne vključuje modela S25 Ultra, saj je ta že bil deležen testa ob predstavitvi. Kaj pa ostala dva, sta vredna nakupa?

Model Plus je bil vedno srednji otrok v družini, v primerjavi z najmanjšim pa je tipično ponujal nekoliko večji zaslon in zmogljivejšo baterijo. Tudi novo predstavljena serija Galaxy S25 nadaljuje to tradicijo, vendar se poraja vprašanje: ali bosta zmogljivejša baterija in večji zaslon (tudi tokrat) dovolj, da prepričata kupce? Bojda se je – po svetovni statistiki – za model Plus odločalo najmanj kupcev. Bo novi model to spremenil?

Preden se lotimo podrobnosti, si oglejmo podobnosti in razlike v razpredelnici:

Galaxy S25Galaxy S25+
manjši in kompaktnejšinekoliko večji, a ne bistveno težji
6,2-palčni zaslon6,7-palčni zaslon
ločljivost 1080pločljivost 1440p
tri kamere na hrbtni stranienako kot pri modelu Galaxy S25
platforma Snapdragon 8 Eliteenako kot pri modelu Galaxy S25
osnovni model ima 128 GB hrambo podatkovosnovni model ima 256 GB hrambo podatkov
baterija kapacitete 4000 mAhbaterija kapacitete 4900 mAh
hitrost polnjenja 25 Whitrost polnjenja 45 W
cena: od 919 €cena: od 1.179 €

Manjši ali večji?

To je osnovno vprašanje. In hkrati najlažji odgovor. Če vam veliki telefoni ne ustrezajo, potem posezite po osnovnem Galaxy S25. Kljub temu, da sta oba pasme AMOLED 2X in z osveževanjem 120 Hz mi je osebno bolj všeč večji zaslon na Galaxy S25+, predvsem zaradi dejstva, da premore višjo ločljivost in posledično več »delovne površine«.

Kar zadeva materiale, imata oba telefona enako zasnovo iz stekla in aluminija, ki ga že vsi poznamo; titan pa je rezerviran za Galaxy S25 Ultra, podobno kot impresiven premaz proti bleščanju na zaslonu. Le eden je lahko šef družine …

Zmogljivosti?

Praktično identične, saj se pod zaslonom skriva isti »motor«. Tukaj razlik skorajda ni, razen za pikolovce in tiste, ki bi radi cel dan »nažigali« igre (ali pa testne programe) na telefonu. Ker so zmogljivosti v neposredni povezavi s hlajenjem, naj omenim, da se večja površina Galaxy S25+ bolje obnese, ko od telefona dlje časa zahtevate, da deluje na polno. A so razlike res majhne. V bistvu se odločate le še med količino pomnilnika za hrambo podatkov (128, 256 ali 512 GB), saj je delovnega pomnilnika v vsakem primeru za več kot razkošno odmerjenih 12 GB, ki brezhibno poganjajo najnovejši operacijski sistem Android in pomočnika z umetno inteligenco Galaxy AI.

Kamere?

Identične. Torej niso razlog, ki bi odločitev prevagal na eno ali drugo stran. Osebno pa sem zgrožen (da, zgrožen!), da se je Samsung že tretje leto zapored odločil, da pusti strojno opremo fotoaparata v svojih dveh »vodilnih« modelih (z izjemo S25 Ultra) nespremenjeno. Izboljšave, ki jih lahko vidimo glede na predhodnika, gredo predvsem na račun algoritmov za naknadno obdelavo, ki si pomagajo s tehnologijami umetne inteligence. Če mene vprašate – nezaslišano v tem cenovnem razredu. Povedano drugače – tudi z Galaxy S23 in Galaxy S24 boste lahko zajeli enako kakovostne fotografije kot z Galaxy S25 …

Baterija?

Čeprav se zdi baterija kapacitete 4000 mAh danes neverjetno majhna za telefon, ki kipi od sodobnosti, »krize« z avtonomijo vseeno ni. Pozna se, da je zaslon manjši in nekoliko nižje ločljivosti, kar pomaga varčevati s porabo. Vseeno pa se ne morem znebiti občutka, da Samsung sedaj osnovni model iz družine Galaxy S že kar pretirano pohablja z namenom prodaje dražjih bratov. To se pozna tudi po tem, da Galaxy S25 podpira le 25 W hitrost polnjenja, kar je na ravni srednjega razreda telefonov pred štirimi leti. Slabo. Če vam je zmogljivost baterije pomembna, bo Galaxy S25+ prava pot, čeprav, to moram priznati, ponuja le kakšno uro avtonomije več.

Cena kot odločilni dejavnik

Tokrat primerjana telefona sta si z izjemo zunanjih mer in zaslona neverjetno podobna. Bi za večjega vendarle odšteli 200 evrov več? Toliko je namreč razlike pri primerljivih različicah z 256 GB hrambo podatkov. Nisem prepričan, da je tisti plus (+) vreden toliko …

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © Tehnokrat | Vse pravice pridržane. | Newsphere by AF themes.