22. februarja 2025

Tehnokrat

Moč tehnologije.

Elektrika, ki “raste” v Velenju

2 min read

V industrijskem parku Hisense Europe v Velenju so zagnali nove sončne elektrarne z močjo 4,4 MW in tako skupno moč proizvodnje električne energije iz fotonapetostnih modulov povišali na 5,3 MW, kar je trenutno druga najzmogljivejša sončna elektrarna na industrijskem objektu v Sloveniji. V Hisense Europe, prej še Gorenju, že imajo izkušnje s sončnimi elektrarnami, saj so prvo zagnali že leta 2010.

Nove sončne elektrarne so namestili na strehe treh tovarn ter dveh skladišč in skupaj obsegajo površino 18.750 kvadratnih metrov. V obnovo streh, na katerih so nameščene sočne elektrarne, so v podjetju poskrbeli za zagotavljanje statične ustreznosti in za to odšteli 1,2 milijona evrov. So pa zato sončno elektrarno dobili »zastonj«! Postavilo jo je podjetje Enertron, ki z njo tudi upravlja, je dobavitelj električne energije podjetju in tudi distributer morebitnih presežkov energije. V Hisense Europe ocenjujejo, da bodo iz tega obnovljivega vira energije lahko pokrili 12 odstotkov potreb podjetja po električni energiji, 17 odstotkov pa že danes pokrijejo s kogeneracijo (odpadna toplota).

Kljub temu je v industrijskem parku Hisense Europe v Velenju videti še več nepokritih streh. V podjetju so potrdili, da imajo možnost razširiti zmogljivosti kapacitet sončnih elektrarne vse do 8 MW, a morajo prej ustrezno prilagoditi strehe objektov.

Večja energijska učinkovitost ter hitrejši prehod na obnovljive vire

»Trajnost je ena od glavnih vrednot ter strateška usmeritev skupine Hisense po vsem svetu. V luči prehoda na nizkoogljično gospodarstvo ter učinkovite rabe obnovljivih virov smo v Hisense Europe zagnali več projektov,« je ob predstavitvi nove sončne elektrarne poudaril izvršni podpredsednik Hisense Europe, Tomaž Korošec, in nadaljeval: »Vzpostavili smo sistem za energetsko upravljanje, ki omogoča natančnejše spremljanje porabe vseh energentov po mikro porabnikih, to porabo spremlja, podatke obdeluje in s pomočjo modula za strojno učenje lahko daje tudi usmeritve, na kaj se je treba osredotočati, npr. na odpravljanje anomalij v delovanju energetskih naprav in možnosti za povečanje učinkovitosti rabe energentov.«

V proizvodnji kuhalnih aparatov bodo v podjetju ponovno uporabili vso odvečno toploto, ki nastane med proizvodnim procesom in se zdaj odvaja skozi dimniški sistem. Prav tako bodo ponovno uporabili odparke (paro iz tehnološkega procesa pri proizvodnji stiropora). Načrtujejo tudi zamenjavo sistema ogrevanja in hlajenja za celotno tovarno pomivalnih strojev, v pripravi je idejni projekt o uvedbi toplotnih črpalk. Zamenjali bodo tudi strešne kupole v proizvodnji (teh je okoli tisoč) in uvedli avtomatiziran sistem odpiranja in zapiranja, ki bo povezan z vremensko postajo.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © Tehnokrat | Vse pravice pridržane. | Newsphere by AF themes.