Po digitalno (z) mobilno (napravo)
Nova analiza tehnoloških značilnosti naprav, s katerimi uporabniki interneta dostopajo do digitalnih medijev, kaže, da je bilo v obdobju od lanskega do letošnjega junija 74 odstotkov vsega dostopa do digitalnih medijev opravljenega prek mobilnih naprav. Povprečen mesečni doseg digitalnih medijev se je v analiziranem obdobju povečal za 32 odstotkov. V analiziranem obdobju se je mobilni dostop do digitalnih medijev povečal za 7 odstotnih točk, medtem ko se je dostop prek računalnikov sorazmerno zmanjšal.
»Pridobljeni podatki ponovno potrjujejo, da trend potrošnje vsebin v digitalnih medijih vse bolj narašča. V lanski analizi se je doseg slovenskih digitalnih medijev povečal za dobrih 10 odstotkov na letni ravni, letos pa je bilo to povečanje bistveno večje, kar pripisujemo spremenjenim navadam medijske potrošnje vsebin v digitalnih medijih v času družbene osamitve,« dodaja Tomaž Tomšič, vodja iPROM Labsa.
Kljub temu pa slovenski uporabniki digitalnih medijev za poglobljeno pregledovanje vsebin še vedno primarno uporabljajo namizne in prenosne računalnike. iPROMova analiza beleži 3-krat večjo aktivnost uporabnikov, ki dostopajo do digitalnih vsebin prek računalnikov, kot tistih, ki dostopajo prek mobilnih naprav. Kljub prevladujočemu mobilnemu dostopu analiza kaže, da je skoraj polovica ogledov strani digitalnih medijev opravljena prek računalnikov.
Analiza uporabljenih operacijskih sistemov je pokazala, da med operacijskimi sistemi prevladuje operacijski sistem Microsoft Windows z različico Windows 10. Tej različici pripada 63-odstotni delež kolača, sledi ji različica Windows 7 z 20 odstotki. Preostali del kolača rabe operacijskih sistemov si delijo Mac OS X s 7 odstotki, Windows 8.1 s 6 odstotki ter ostali operacijski sistemi, kot so Linux in starejše različice operacijskega sistema Windows.