22. novembra 2024

Tehnokrat

Moč tehnologije.

Združenje proti spletnim zalezovalcem

Da, prav ste prebrali, tudi to obstaja. Ta teden je deset organizacij – Avira, Electronic Frontier Foundation, European Network for the Work with Perpetrators of Domestic Violence, G DATA CyberDefense, Kaspersky, Malwarebytes, National Network to End Domestic Violence, NortonLifeLock, Operation Safe Escape in WEISSER RING – ustanovilo globalno pobudo, imenovano Koalicija proti programski opremi za zalezovanje (angl. Coalition Against Stalkerware). Namen koalicije je zaščita uporabnikov pred programsko opremo, ki je namenjena zalezovanju.

Programska oprema za zalezovanje (angl. stalkerware) predstavlja način za vdor v zasebno življenje oseb ter so tako napačno uporablja kot orodje za zlorabo v primerih družinskega nasilja in zalezovanja. Z namestitvijo tovrstnih aplikacij na napravo žrtve lahko storilci dostopajo do sporočil, fotografij, družbenih omrežij, geografske lokacije, zvočnih posnetkov ali posnetkov s kamere, v nekaterih primerih je spremljanje dejavnosti žrtve mogoče celo v realnem času. Takšni programi tečejo skrito v ozadju, brez da bi žrtve zanje vedele ali jim to dovolile.

Foto: Reuters; Edgar Su

Uporaba programske opreme za zalezovanje je že nekaj let v porastu, prav tako alarmantno raste število žrtev. Neprofitne organizacije se srečujejo z naraščanjem števila oseb, ki iščejo pomoč pri tovrstnih težavah. Glede na podatke družbe Kaspersky je število uporabnikov, ki so žrtev tovrstne programske opreme, zraslo za 35 %, in sicer iz 27.798 v letu 2018 na 37.532 v 2019. Družba Kaspersky je v letu 2019 zaznala 380 različic te programske opreme za javno uporabo, kar je 31 % več kot leto prej.

Do sedaj ni bilo dogovorjene niti standardne opredelitve programske opreme za zalezovanje niti meril za njeno odkrivanje, kar je še posebej otežilo nalogo industrije informacijske tehnologije, da obvešča o tej težavi. Zato so ustanovni člani Koalicije proti programski opremi za zalezovanje naredili pomemben korak v boju proti tej grožnji ter začeli s snovanjem ustrezne opredelitve in doseganjem soglasja o merilih za njeno odkrivanje.
V podporo mednarodnemu dnevu boja proti nasilju nad ženskam (25. november) bo koalicija zagnala tudi spletni portal stopstalkerware.com. Namen portala je pomagati žrtvam, olajšati prenos znanja med uporabniki, razviti najboljše prakse za razvoj etične programske opreme ter izobraževati javnost o nevarnostih programske opreme za zalezovanje.

Ključni cilj spletnega mesta bo zagotoviti koristen internetni vir informacij za žrtve programske opreme za zalezovanje. Uporabniki bodo na njem našli informacije o tem, kaj programska oprema za zalezovanje je, kaj vse lahko naredi, in tudi, kar je najpomembneje, kako se zaščititi. Spletno mesto bo navajalo skupne kazalnike preko katerih lahko uporabnik preveri, če je že postal žrtev te programske opreme in kakšni so pravilni naslednji koraki. Najprej je namreč pomembno razmisliti o tem, ali bi odstranjevanje programske opreme za zalezovanje lahko povzročilo še več škode, saj bi lahko aplikacija o tem takoj obvestila napadalca. Koalicija proti programski opremi za zalezovanje možnim prizadetim uporabnikom priporoča, da se obrnejo na lokalno organizacijo za pomoč žrtvam ali organe pregona.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © Tehnokrat | Vse pravice pridržane. | Newsphere by AF themes.